Co było pierwsze? Jajko czy…?

Co było pierwsze? Jajko czy ………?
Na rysunkach dzieci spotkamy różne kształty i formy. W zależności od wieku oraz etapu rozwoju w którym dziecko się znajduje, napotkamy trójkąty, kwadraty czy też koła. Koła, okręgi, jajowate formy, coś co przypomina słońce, forma która przedstawia…..hmmm…no właśnie, co to przedstawia? I czy to jest koło czy też może jajowate niezidentyfikowane „coś” ?
Otóż, śledząc rozwój dziecka, rozwój rysunku dziecka, przechodzimy przez pewne etapy. Każdy etap jest powiązany z inną fazą rozwoju. Poczynając od rysunku bez granic ( ok. 1,5 roku życia ) aż do wieku nastoletniego. Po tym czasie, elementy które pojawiały się w poszczególnych etapach są stałymi elementami rysunków, oczywiście w bardziej zaawansowanej formie. Co ciekawe, fazy rozwoju lubią się powtarzać! I tak, rysunki oraz zachowanie dziecka 2 letniego, bardzo nam przypomina zachowanie dziecka powiedzmy 12letniego. Przeanalizujmy: Jaka jest standardowa odpowiedz dwulatka na jakiekolwiek pytanie? NIE! JA SIAMA! A jaką odpowiedz ( bardzo często ) otrzymujemy od nastolatka? No właśnie….dokończcie sobie sami…Drugi przykład: Kto się spotkał z podobą sytuacją ręka w górę! Gdy Twoje dziecko zrobiło sobie tatuaże na swoim ciele? U moich dzieci był to zazwyczaj czarny marker….grrrrr…albo 100 naklejek ze Świnką Peppą….ewentualnie całe opakowanie plastrów….wklejone we włosy…zdarzył się również Sudocrem….teraz to dziecko ma 13 lat ( O Matko! ) i Świnka Peppa jest wielkim tabu oczywiście, ale dostaję w zamian, piękne henny na dłoniach profesionalnie zrobione odcieniem aquamarynu ( czytaj długopisem który plami…) Jej kolekcja lakierów do paznokci jest większa niż moja…makijaż również zaczyna być interesujący….i ten czarny marker….aż się boję….to tak pół żartem oczywiście, powróćmy do jajowatych…
Na rysunkach dzieci w wieku od 2 do 3 lat pojawiają się jajowate formy. To etap w który dziecko
czuje przynależność do innej osoby która daje mu poczucie bezpieczeństwa.
Kształt jajka symbolizuje zatem bezpieczeństwo, ochronę oraz przynależność u innych.
Mówi: „ Chcę tu należeć ”. U dzieci, którym brakuje poczucia bezpieczeństwa i ochrony, kształt jajka będzie powracał
na rysunkach, również w starszym wieku.
Po jajowatych formach, pojawiają się inne etapy które poprzedzają powstania koła/okręgu. Okrąg symbolizuje tożsamość. Dziecko jest już teraz „uformowane” Potrafi samo się poruszać, wie czego chce i potrafi to wyrazić, staje się bardziej samodzielne. W tych okręgach mogą pojawić się kropki, kreski, różne kolory. Takie kółko może przedstawiać mamę, tatę, brata czy kota. Po pewnym czasie, doda do tego kilka kresek i powstanie tzw. ‘’głowonóg” – pierwsza ludzka postać.
Podsumowując: co było pierwsze? Jajko czy ….kółko? Odpowiedż brzmi: jajko.
Jajko – szukanie przynależności, bezpieczeństwa u innych
Kółko- szukanie przynależności (tożsamości) i bezpieczeństwa u siebie samego.