Mamusiu, boli mnie gardło!

Czy wiesz, że na powyższych rysunkach możesz odczytać, że jedno dziecko w momencie rysowania bolało gardło? Rysunek z brązowymi kolorami to rysunek dziecka które ma mieszane uczucia odnośnie pożegnania kogoś lub czegoś. Z jednej strony się cieszy, że coś się kończy a zdrugiej strony smuci, że musi to pożegnać? Rysunek dziewczynki z „warkoczykami” pokazuje nam, że dziecko w danym momencie miało problem z nawiązywaniem kontaktów i czuło się wyprowadzone z równowagi.

Ostatnio pewna mama poprosiła mnie o “przeczytanie” rysunku jej 5 letniego dziecka. Z rysunku przedszkolaka mogłam odczytać wiele informacji. Pomimo tego, że mama dziecka otrzymała ode mnie pełen opis który zawierał 2 strony A4, to tylko jedna informacja w danym momencie była dla owej mamy ważna. Okazało się bowiem, że dziecko ma poważny problem ze słuchem. Rodzice dziecka, sądzili, że dziecko jest “niegrzeczne” i nie chce słuchać. Okazało się jednak, że przyczyna “niesłuchania” była zupełnie inna, ponieważ dziecko miało naprawdę problem ze słuchem.

Poprzez rysunek człowieka dziecko pokazuje nam jak odbiera samego siebie lub swoje otoczenie. Poprzez taki rysunek możemy się dowiedzieć czy dziecko jest radosne czy też może boryka się z pewnym problemem? Możemy odczytać w jakim stanie fizycznym jest dziecko. Inaczej wygląda rysunek dziecka gdy jest chore a zupełnie inczej gdy czuje się znakomicie! Możemy udać się jeszcze dalej, ponieważ czasami na rysunku człowieka, pojawiają się nawet elementy które odnoszą się do momentów tuż po narodzinach! Czy Twoje dziecko rysując siebie, rysuje np. zwierzęta lub postaci z bajek? To również ma znaczenie! Sposób w jaki dziecko rysuje samego siebie, wybrane kolory, elementy czy symbolika mogą nam przekazać mnóstwo informacji.

Zapraszam Cię do podzielenia się ze mną Waszymi rysunkami. Jeśli chcesz uzyskać pełen opis tzw. analizę, proszę skontaktuj się ze mną poprzez https://www.rozumiecdzieckoprzezrysunek.com/kontakt/

Pozdrawiam serdecznie, Kasia