Serca i serduszka

Dla nas dorosłych, serce jest znanym symbolem miłości. U dzieci jest bardzo podobnie. Rysunki z serduszkami są bardzo popularnym motywem u dzieci, a zwłaszcza u dziewczynek. To powiedzenie “Kocham Cię, Lubię Cię”. Na rysunek z serduszkiem trzeba sobie zasłużyć:)

W wieku przedszkolnym, gdy dziecko zaczyna uczęszczać do przedszkola czy do szkoły, motyw serca pojawia się bardzo często. To okres zmian, w którym dzieci szukają swojego miejsce w grupie. W tym czasie, serca będą symbolizowały życzenie wspólnoty, akceptacji i bycia lubianym.

Czy zdarzyło się, że Twoje dziecko dało Ci rysunek z serduszkami po kłótni lub gdy coś przeskrobało? To rodzaj kodu, za pomocą którego dziecko chce Ci powiedzieć: „Kocham cię, nie gniewaj się, czy TY nadal też mnie kochasz? ”. Gdy pojawi się kłótnia lub sprzeczka, dzieci chcą to naprawić, dając nam rysunek lub prezent, ozdobiony sercami.

Czasami możemy spotkać złamane lub pęknięte serca. Serca, które dosłownie płaczą ze smutku. Na rysunkach dzieci rodziców rozwiedzionych, serca są czasami dosłownie podzielone na dwie połowy. Lub wycięcie na środku jest narysowane uderzająco głęboko. Dwie połówki w 1 sercu. W sytuacjach rozłąki rodziców, świat dziecka zostaje podzielony na dwie różne części, na dwa różne światy. Te połówki mogą mieć inny kolor. Kolory są tutaj bardzo ważne, ponieważ każdy kolor ma również wartość symboliczną. W sposób jaki serce jest narysowane, może nam wiele powiedzieć o relacjach z rodzicami. Możemy odczytać emocje i uczucia, zarówno między rodzicami jak również u dziecka.